Věřitel je fyzická nebo právnická osoba, která půjčuje peníze jiné straně v rámci finanční transakce a dostává za to úrok. Tento úrok se bude lišit v závislosti na míře rizika spojeného s transakcí a bude se zvyšovat s rostoucí pravděpodobností, že dlužník nezaplatí.
Typy věřitelů
Úvěrové operace jsou velmi různorodé a jejich podmínky závisí na řadě faktorů. Některé z nich se týkají půjčované částky, podmínek, peněz nabízených jako akontace nebo záruk splacení a ovlivňují konečný úrok, který věřitel při transakci nabízí.
Na druhou stranu osoba nebo subjekt, který peníze půjčuje, může mít také odlišnou povahu a jeho schopnost nabídnout financování se bude lišit v závislosti na povaze věřitele. Například soukromá osoba nebo malá finanční instituce nebude mít kapacitu na poskytnutí hypotečního úvěru, což velké banky snadno zvládnou.
Nebankovní společností jsou subjekt, který se zabývá výhradně poskytováním úvěrů bez schopnosti přijímat vklady jako spoření. Nemusí se účastnit fondu pojištění vkladů a subjektem odpovědným za dohled nad nimi je Česká národní banka. Nebankovní společnosti musí mít platnou licenci.
Činnosti prováděné nebankovními subjekty:
Družstva
Tyto společnosti jsou poměrně efektivní, pokud jde o určování nabídky financování na podnikové úrovni, protože se specializují výhradně na tento typ finančních produktů. Obecně představují možnost, která je podniky ve velké míře považována za dobrou alternativu k tradičním zdrojům financování (banky).
Soukromí věřitelé
Jedná se o osoby, které nabízejí půjčky z vlastních zdrojů bez nutnosti propojení s úvěrovými institucemi. Obvykle nevyžadují od dlužníka žádné požadavky, jako jsou záruky nebo výplatní pásky, ani se při poskytování financování neřídí žádnými předpisy. Většinou se jedná o rodinné příslušníky dlužníka nebo přátel dlužníka.
Věřitel a dlužník
Soukromí věřitelé si obvykle účtují vysoké úrokové sazby (pokud se samozřejmě nejedná o rodinu nebo přátele), protože půjčení takového kapitálu může ovlivnit jejich individuální finance. V mnoha případech se jedná o transakce, které jsou pro dlužníka často vysoce rizikové vzhledem k neformálnosti procesu a vysokým úrokovým sazbám.
Pokud danou osobu neznáte, je třeba být velmi opatrný, protože existuje poměrně hodně podvodů, které spočívají v nabízení financování na míru od soukromých osob. Kromě toho jsou platby často prováděny neformálně, na což je třeba si dávat velký pozor.
Hypoteční věřitelé
Banky jsou hlavními poskytovateli hypotečních úvěrů, protože téměř žádný subjekt není schopen tyto vysoké částky pravidelně půjčovat. Tento typ smlouvy má obvykle mnohem nižší úrokové sazby než osobní půjčka a doba splatnosti je poměrně dlouhá a může přesáhnout 15 nebo 20 až 30 let.
Úrok z hypotečního úvěru může být fixní, variabilní nebo složený a je vždy stanoven předem na základě vzájemné dohody mezi věřitelem a dlužníkem. Financování hypotéky je pro rodinnou ekonomiku velmi důležité rozhodnutí, proto je vhodné si dobře prostudovat možnosti a vyjednat s daným subjektem co nejlepší podmínky.
Online věřitelé
V posledních letech se díky rostoucímu trendu nabízet digitální produkty mnoho věřitelů přesunulo na internet, aby mohli svým zákazníkům poskytnout financování. Jedná se zpravidla o inovativní věřitele, kteří nabízejí uživatelům rychlé online půjčky v malých částkách.
Online půjčky obvykle nevyžadují mnoho požadavků a mají nabídky pro všechny typy klientů, včetně těch, kteří jsou v registru neplatičů, jako je SOLUS. V tomto smyslu je důležité, aby si uživatel ověřil bezúhonnost subjektu, u kterého žádá o financování, a vybral si takový, který nabízí podmínky, jež nejsou zneužitelné a jsou pro jeho konkrétní potřeby přijatelné.
Kdo je dlužník? Definice dlužníka
Dlužník je osoba, která v případě půjčky přijímá peníze a zavazuje se je vrátit, a to s úroky a za podmínek stanovených vzájemnou dohodou s věřitelem. Při této operaci je dlužníkem, protože potřebuje určitou částku na pokrytí určitého výdaje nebo investice a má povinnost ji v příslušné lhůtě splatit.
Dlužník musí přijmout podmínky věřitele, aby mohl obdržet peníze, a věřitel zajistí, že dlužník má potřebnou platební schopnost, aby mohl splnit dohodnuté podmínky. Každá země je odpovědná za úpravu práv a povinností věřitele, aby byla zaručena bezpečnost dlužníka a jeho ochrana před možným podvodem nebo zneužitím podmínek ze strany institucí.
Hlavní typy dlužníků
Jak jsme viděli výše, existují různé typy věřitelů v závislosti na jejich postavení jako fyzických nebo právnických osob nebo na jejich činnosti jako institucí. V případě dlužníků je třeba zvážit dva hlavní typy:
Fyzické osoby. To jsou všichni ti, kteří potřebují financování na pokrytí výdajů nebo na investici a jdou za věřitelem, aby je získali. Většina půjček, o které jednotlivci žádají, jsou obvykle rychlé půjčky na nákup domácích spotřebičů nebo financování nákupu automobilu či hypotéky.
Právnické osoby: Jedná se o společnosti, které potřebují externí financování, aby mohly investovat nebo pokračovat v běžném provozu. Nejčastějšími úvěry poskytovanými subjekty jsou úvěry financující nákup strojů, zařízení a vozidel.
Vztah mezi věřitelem a dlužníkem. Smlouva o půjčce a další informace, které potřebujete vědět
Vztah mezi věřitelem a dlužníkem se zcela liší v závislosti na specifických vlastnostech transakce a obou stran. V každé úvěrové smlouvě je však třeba mít na paměti několik věcí, které mohou hrát důležitou roli v konečném výsledku financování.
V první řadě musí mít dlužník jasno v účelu půjčky, v potřebných částkách a v době jejího splácení. To je velmi důležité, aby bylo jednání pružnější a efektivnější a aby byly dohodnuty podmínky uspokojivé pro obě strany.
Vztah mezi věřitelem a dlužníkem
Na druhou stranu bude věřitel požadovat určité základní dokumenty (občanský průkaz, doklad o bonitě, poslední výplatní pásky...), aby se ujistil, že operace je nízkoriziková, takže pokud chce dlužník pokračovat v procesu, musí je poskytnout co nejdříve.
Podmínky, úroky a provize musí být stanoveny předem, aby nedošlo k dohodě, pokud jedna ze stran nesouhlasí s tím, co požaduje druhá strana. V tomto smyslu má konečné slovo věřitel, proto je vhodné zvolit cenově dostupnou nabídku v souladu s podmínkami úvěru.
Další důležitou součástí úvěrové smlouvy je zajištění a záruky. Zejména pokud se jedná o vysoké částky, budou je finanční instituce vyžadovat, aby byly schopny získat peníze v případě nesplácení, takže dlužník musí mít pro tento typ půjčky nějakou záruku nebo ručitele.
Nyní, když víte vše o věřitelích a dlužnících, budete mít mnohem širší a komplexnější pohled na obě strany zapojené do smlouvy o půjčce a zohledníte práva a povinnosti obou stran transakce.