Stačí si jen spočítat, že takto se dnes věci nevyvíjejí. Největší světové ekonomiky se potýkají s náhlým růstem cen v podmínkách nulového hospodářského růstu, což ekonomové nazývají jedním slovem stagflace.
Stagflace: obtížný nepřítel!
Pro účinné řešení stagflace mají centrální banky jen málo jiných možností než přijmout restriktivní měnová opatření.
Cílem by mělo být snížení nabídky peněz v oběhu. Toho lze dosáhnout zvýšením sazeb a snížením rychlosti pohybu peněz. Tato cesta by však snížila agregátní poptávku po zboží a službách, což by negativně ovlivnilo hospodářský růst.
Jinými slovy, běžná opatření proti stagflaci by skutečně snížila tlak na ceny, ale negativně by ovlivnila hospodářský růst, který zatím není stanoven.
A je dobře známo, že stagflace způsobuje pokles reálných mezd, a tedy i kupní síly občanů. V kontextu tohoto jevu jsou mzdové požadavky "přirozeným" důsledkem. Problémem je, že zvýšení mezd by dále podpořilo inflaci. Na druhou stranu, pokud by nedošlo k vyrovnání mezd, obyvatelstvo by bylo chudší, což by mělo dopad na poptávku po zboží a službách, a tím i na růst.
V podstatě lze říci, že "nevíme, co nevíme". Zdá se, že svět dnes stojí před volbou mezi inflací a hospodářským růstem! Řešení ze 70. a 80. let dnes neplatí!
Konečně, řešení ze 70. a 80. let se dnes nezdají být životaschopná. V těch letech byla řešením delokalizace. Přeshraniční přesun mnoha výrobních činností značně omezil možnost vyjednávat o jakémkoli zvýšení mezd, čímž se trh práce vrátil do rovnováhy a inflace se dále zhoršila.
Vzhledem k obtížím v dodavatelských řetězcích, které způsobila pandemie a které ještě zhoršila válka, většina společností vrací mnoho činností zpět do svých řad a de-globalizuje systém. Zvýšená poptávka po kvalifikované pracovní síle se setká s nabídkou až v okamžiku, kdy se zvýší mzdy, což opět podpoří inflaci.
Boj proti růstu cen prostřednictvím fiskální politiky?
Ekonomická teorie říká, že je třeba přijmout opatření fiskální politiky ke snížení běžných výdajů a daňového zatížení, které jsou jedinými účinnými nástroji stimulace spotřeby, a tím i agregátní poptávky po zboží a službách.
Podpora investic (Bidenova fiskální politika a evropský NGeu jsou dva příklady), přičemž je třeba dbát na to, aby se nezvyšovaly běžné výdaje a daňové zatížení, může být rovněž způsobem stimulace ekonomiky.
Jinými slovy, dobrá fiskální politika zaměřená na růst se strukturálními investicemi, a nikoli pouze na podporu spotřeby, by mohla podpořit ekonomiku, aniž by přímo ovlivnila ceny. Kromě toho by centrální banky měly obtížný úkol vyrovnávat likviditu dodávanou do systému prostřednictvím lepší alokace peněžní zásoby, která by doprovázela hospodářské oživení.