Hospodářská a finanční situace způsobená plynovou krizí zvyšuje ostražitost evropských úvěrových institucí. ECB zintenzivňuje diskuse s vedoucími představiteli bank o jejich připravenosti v souvislosti s možným nárůstem insolvencí podniků a vyčerpáním likvidity na energetickém trhu v kontextu zhoršující se situace s dodávkami ruského plynu.
Podle osob obeznámených s touto záležitostí se bankovní regulátor se sídlem ve Frankfurtu minulý měsíc obrátil na banky s žádostí o analýzu dopadu přerušení dodávek plynu na jejich podnikání. Energetická krize může vyvolat řadu otřesů, a to i na finanční úrovni, jak ukazuje toto varování ECB bankám.
ECB varuje banky: pozor na plynovou krizi
Snaha Evropy vyhnout se plnohodnotné energetické krizi se tento měsíc výrazně zhoršila poté, co Rusko přerušilo dodávky plynovodem Nord Stream 1 do regionu.
Banky čelí rostoucím ztrátám v souvislosti s eskalací energetické krize, zejména proto, že plány mnoha bank vrátit investorům po několika neúspěšných letech mimořádné dividendy mohou být zpochybněny.
Regulační orgány vyzývají instituce, aby zajistily dostatečné rezervy na nesplácení úvěrů, identifikovaly své nejzranitelnější klienty a dopady na společnosti, které nejsou přímo postiženy důsledky ruské invaze na Ukrajinu. Banky budou muset rovněž prokázat, že jsou schopny provádět zátěžové testy a že budou aktualizovat své ekonomické předpoklady.
Dalšími oblastmi, které vzbuzují obavy, jsou málo obchodované energetické deriváty a expozice vůči obchodníkům s energií, ačkoli v těchto oblastech působí pouze menšina bank. V dopise byly instituce rovněž požádány, aby upřesnily, jaký by byl první a druhý dopad přerušení dodávek plynu.
Jaká jsou rizika pro evropské banky?
Andrea Enria, který předsedá Radě dohledu ECB, na začátku letošního roku uvedl, že orgány dohledu žádají jednotlivé banky, aby přehodnotily svou potenciální výši kapitálu, aby "dostatečně obezřetně a včas zohlednily nepříznivé makroekonomické scénáře". Uvedla, že nedojde k plošnému snížení plateb, jako tomu bylo v období hospodářské nejistoty během pandemie.
Od té doby na tomto sdělení trvají úřady v celé Evropě. Mark Branson, který stojí v čele německého regulátora BaFin a je členem Rady dohledu ECB, tento týden uvedl, že banky potřebují dostatečnou úroveň kapitálu, aby mohly i nadále podporovat dlužníky.
Branson ve středu na bankovní konferenci Handelsblatt ve Frankfurtu nad Mohanem uvedl, že systém je stále robustní. "V této velmi dynamické době, kdy nelze přesně určit, kde jsou rizika, a situace se mění z týdne na týden, potřebujete prvotřídní řízení rizik, ale také dobře naplněné kapitálové a likvidní rezervy a obezřetný přístup k této kapitálové a likvidní situaci."