Životně důležité a také nebezpečné
Elektřina je jednou z nejdůležitějších věcí, které máme, ale může být opravdu nebezpečná - pokud s ní nezacházíme správně. Elektřina v těle může způsobit svalové křeče, ovlivnit srdeční rytmus a způsobit poškození nervů. V nejhorším případě můžeme i zemřít. Proto existují tak přísné požadavky na to, kdo může instalovat elektřinu. Rozsah poškození závisí mimo jiné na tom, jak silný je proud a jak dlouho elektrický proud prochází tělem.
Elektřina může také zachránit život - ve správných dávkách. Lidé se srdečními problémy si například mohou nechat implantovat takzvaný kardiostimulátor, který naslouchá srdci a může mu pomáhat bít elektrickými impulsy. Ve zdravotnictví se při zástavě srdce používají elektrické defibrilátory.
Mnoho úrazů elektrickým proudem je způsobeno opotřebovanými nebo poškozenými vodiči a kabely. Nepoužívejte elektrické spotřebiče, pokud jsou jejich kabely nebo zástrčky viditelně poškozené. Pokud je ze spotřebiče cítit spálenina nebo vydává jiné zvuky než obvykle.
Elektřina vybudovala novou společnost
Od doby kamenné jsme my lidé využívali jiné zdroje energie než vlastní sílu a svalovou sílu zvířat. Na vaření a topení jsme spalovali dřevo a v mlýnech, pilách, dolech a kovárnách jsme využívali větrnou a vodní energii. Pokud se vrátíme opravdu daleko, byly to právě tyto zdroje energie, které nás přiměly vybrat si určitá místa k životu. Řeku nebylo možné přesunout, a tak jsme místo ní postavili mlýn. A tam, kde bylo hodně dřeva, bylo snazší rozdělat oheň - proto se nám tam líbilo.
Když jsme se naučili vyrábět elektřinu a hospodařit s ní, všechno se změnilo. Proč? Protože to znamenalo, že jsme mohli přenášet energii z jednoho místa na druhé pomocí drátů. Najednou bylo jedno, jestli bydlíte u řeky, na větrném místě nebo v lese: elektřina se tam dostala tak jako tak.