Nebankovní půjčka
Rychlá nebankovní půjčka známá také jako "půjčka před výplatou", "půjčka na občanský průkaz", "krátkodobá půjčka" se často stává záchranným lanem, ale pokud dlužník zodpovědně neposoudí své možnosti, může se snadno stát příčinou, která může jeho finanční situaci dlouhodobě zhoršit.
Klasická nebankovní půjčka je obvykle ve výši několika tisíc až sto tisíc korun a je poskytována na delší dobu - nejčastěji na 1 rok až 8 let. Nebankovní finanční služby jsou nabízeny soukromými finančními institucemi a jsou regulovány Českou národní bankou a zákonem o spotřebitelském úvěru.
Rychlé nebankovní půjčky využívají lidé, kteří naléhavě potřebují pokrýt určité finanční potřeby, jako jsou nečekané účty, porouchané auto, splátka, dovolená nebo nákup zboží. Klasické nebankovní půjčky klienti využívají na opravu domu nebo koupi auta, splácení jiných půjček nebo rekonstrukci domu. Bez ohledu na to, na co je dlužná částka použita, musí být splacena do dohodnutého data.
Abyste si vybrali tu správnou nebankovní úvěrovou společnost, je vhodné si ověřit služby a podmínky, které jednotlivé společnosti nabízejí. Žádost můžete podat online nebo na pobočce. Další informace o půjčce, parametrech služby a kontaktní údaje naleznete na webových stránkách společností.
Je dobré používat nebankovní srovnávače půjček. Nabízejí aktuální informace a možnost individuálního porovnání společností. Tímto způsobem můžete také najít lukrativní akce a nabídky. Nejdůležitější je zjistit, jaké jsou všechny poplatky a úrokové sazby, podmínky pozdního splácení splátek a další částky splatné za použití úvěru.
Nejoblíbenějším způsobem, jak u nás požádat o nebankovní půjčku, je online žádost. Zde se na webových stránkách finanční instituce zadá požadovaná částka a osobní údaje. Údaje potřebné k ověření uživatele jsou obvykle: jméno a příjmení, číslo občanského průkazu, rodné číslo, finanční situace a telefonní a/nebo e-mailový kontakt.
Zadané údaje zpracuje pracovník společnosti a ověření trvá jen několik minut, poté klient obdrží textovou zprávu, telefonát nebo e-mail od pracovníka společnosti, který mu vysvětlí podrobnosti žádosti. Poté následuje online smlouva, ve které jsou uvedeny všechny podmínky a práva a povinnosti obou stran.
V případě schválení může žadatel obdržet požadovanou částku ještě týž den bankovním převodem, v kanceláři společnosti, na partnerské pobočce nebo u úvěrového poradce, který klienta navštíví na místě, které si klient sám zvolí.
Mnoho společností nabízí alternativu pro zákazníky, kteří nemají přístup k internetu nebo dávají přednost osobnímu setkání se zaměstnancem společnosti. Žádost lze podat také na pobočce, telefonicky nebo prostřednictvím úvěrového poradce. Na rozdíl od online možnosti však tento proces trvá podstatně déle.
V roce 2016 byly zavedeny změny zákona o spotřebitelském úvěru, jejichž cílem je identifikovat a ukončit špatné praktiky spojené s nadměrnými úroky a poplatky za půjčky. K tomu slouží státní dohled České národní banky. Ten uděluje licence nebankovním subjektům až po splnění všech příslušných podmínek.
Bankovní půjčka
Na rozdíl od nebankovní půjčky se u bankovní půjčky dokumenty kontrolují na několika úrovních a obvykle je vyžadováno více informací. Kromě kontroly registrů je vyžadována pracovní smlouva na dobu neurčitou delší než 6 měsíců a další informace o rodině, příjmech a výdajích žadatele a jeho současných dluzích.
Žádost je třeba vyřídit na pobočce banky nebo prostřednictvím internetového bankovnictví a schválení je možné do několika dnů. Potřeba podrobnějších informací a důkladnější kontroly výrazně prodlužuje proces podávání žádostí. Výhodou bankovního úvěru jsou nižší úrokové sazby a delší doba splácení.
Bankovní úvěr je jednou z hlavních transakcí mezi bankami a jejich klienty. Na základě smlouvy o úvěru banka půjčuje dlužníkovi peněžní částku, přičemž účel, podmínky a pravidla jsou předem dohodnuty. Zákazník má zase právo použít částku v souladu s podmínkami a také povinnost ji splatit před uplynutím doby splatnosti. Důležitou podmínkou smlouvy je účtování úroků.
V případě nedostatečných úspor a nízkého disponibilního příjmu může být větší částka peněz, kterou lze získat prostřednictvím bankovního úvěru, jedinou možností, jak si zajistit nezbytné životní podmínky a pokrýt spotřebu na delší dobu. V tomto případě může poskytnutá půjčka někdy dosáhnout až šestimístné částky.
Smlouva je dvoustranná, konsensuální, úplatná, formální, komutativní a časově omezená. Banky také nabízejí různé typy úvěrů podle různých potřeb spotřebitelů. Fyzické osoby mohou využít spotřebitelský úvěr. Je poskytována na financování aktuálních potřeb dlužníka.
Pro právnické osoby a živnostníky je k dispozici podnikatelský úvěr na provozní kapitál. Je určena k obsluze běžných plateb dlužníka jeho dodavatelům.
O investiční úvěr mohou žádat fyzické i právnické osoby. Je určen k financování pořízení konkrétního dlouhodobého majetku, jako je motorové vozidlo, nemovitost, stroje, zařízení, vybavení, balík akcií nebo podíl v obchodní společnosti atd.
Bankovní půjčka může být krátkodobá - do 1 roku, střednědobá - od 1 do 6 let a dlouhodobá - nad 6 let. V závislosti na způsobu účtování jsou úvěry: standardní (běžné), revolvingové (obnovitelné), kontokorentní, diskontní, akceptační a avalové. Některé úvěry jsou čerpány v tranších, jiné jednorázově. Splácení proto může být rozloženo do jednotlivých splátek nebo jednorázově.
Druh zajištění se také liší. Například hypoteční úvěry jsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti. Lombardní úvěry jsou zajištěny zástavou cenných papírů. Úvěry na základě zástavní smlouvy jsou zajištěny zástavním právem k záznamu o zásobách zboží ve veřejném skladu apod. Existují také částečně zajištěné a nezajištěné úvěry. Tyto úvěry se také označují jako "důvěryhodné úvěry" nebo "nezajištěné úvěry", protože pro banku představují vysoké úvěrové riziko.