Kapesní pro děti podle finančních možností
V rodinách, ve kterých je finanční situace špatná, je podle zastánců této metody rozumné kapesné na prvním stupni ZŠ vůbec nedávat. Když se dítě dostane už na stupeň druhý, má být kapesní nejvýše 80 až 100 Kč na dítě za týden. Na střední škole pak 200 až 300 Kč na týden s tím, že student už by měl během letních prázdnin využít svůj volný čas na nějakou brigádu aby mohl vypomoci své rodině nebo si pořídit věci pro svou vlastní potřebu.
Kapesní pro děti s pevným stropem
Druhá strana odborníků prosazuje model kapesního stropu. Podle jejich názoru dítě potřebuje peníze a má právo na kapesní dokonce i v případě když rodina nemá dostatek finančních prostředků. Kapesní má být čerpáno
s rodinných přídavků a má dítě naučit hospodařit již od raného věku.
- Dítě od 6 do 8 let: 50 až 70 Kč na týden.
- Dítě od 9 do 12 let: 100 až 150 Kč na týden.
- Dítě od 13 do 16 let 180 až 250 Kč na týden.
- Dítě od 16 do 18 let 300 až 450 Kč na týden.
Co kapesní není
Do kapesního by neměly rodiče započítávat jakékoliv náklady na dopravu dítěte, ať už kvůli škole nebo zábavě a náklady spojené s koníčky nebo sportovní aktivitou dítěte. Stejně do kapesního by se neměly počítat náklady na stravování a oblečení.
Jak učit děti hospodařit
Pokud rodiče vidí šetrné zacházení s vlastními penězi u dítěte, nemusí dělat nic. Pokud jsou však svědky rozhazování a utrácení peněz na zbytečnosti, měly by aktivně zasáhnout a snažit se dítě nasměrovat správným způsobem. Dobrým pomocníkem může být i dětská úspora ve formě bonusu. Pokud například dáte dítěti 100 Kč a řeknete mu, že pokud si 50 Kč ušetří, tak dostane odměnu ve formě 30 Kč navíc. Tato metoda má velmi dobré výsledky.