Nikdy není pozdě napravit chyby, kterých jsme se v oblasti osobních financí dopustili, a nikdy není příliš brzy na to, abychom se naučili, jak se jich vyvarovat.
Finanční chyby z mládí vám mohou z dlouhodobého hlediska způsobit problémy. Nikdo však není imunní, dokonce i lidé s dobrou kariérou a důchodci se mohou dopustit chyb, které negativně ovlivní jejich finanční zdraví. Pochopení nejčastějších příčin finančních problémů vám pomůže vyhnout se stresu v těžkých chvílích nebo jej snížit.
1. Myslíte si, že všechny úvěry jsou stejné
Než si půjčíte peníze, měli byste si rozmyslet, zda je budete schopni vrátit a jak dlouho to bude trvat. Pokud nemáte přesný plán, může být půjčka "finanční injekcí" s nežádoucími vedlejšími účinky.
Kontokorentní úvěr je rychlá a snadná forma úvěru v podobě rezervní částky na stejném bankovním účtu, jako je váš měsíční příjem. Pokud se však dostanete do nepovoleného přečerpání (v případě nouze) nebo překročíte svůj limit, poplatky se začnou zvyšovat.
Kreditní karta vám může pomoci rozložit náklady na splácení drahého nákupu na přijatelné časové období, ale potřebujete plán, jak částku splatit. Pokud máte velké dluhy, můžete je převést jinam. Pokud například na kartě platíte vysoké RPSN nebo každý měsíc splácíte jen minimální částku, bude splácení úvěru trvat déle.
Půjčka může být levnější alternativou, zejména pokud potřebujete často využívat kontokorent. Existují různé typy půjček: nebankovní půjčka, půjčka před výplatou, online půjčka nebo půjčka bez registru.
2. Překračování finančních možností
Mladí lidé mají různé zájmy a touhy, které je mohou snadno vést k tomu, že utratí více, než jim dovolují jejich finance. Nestálé příjmy v kombinaci s velkými výdaji mohou značně zatížit jejich rozpočet.
Různé předplatné, smlouvy na telefony, tablety a notebooky, půjčky na auto, nájemné, účty za domácnost - to vše jsou finanční závazky, které mohou každý měsíc narůst do značné výše.
Abyste se vyhnuli nadměrné finanční zátěži, snažte se platit všechny důležité účty včas a trochu šetřit. Při větších nákupech využijte srovnávače cen, abyste se ujistili, že získáte tu nejlepší nabídku.
3. Nenechte se "nachytat" na skryté poplatky
Jednou z největších finančních chyb, kterých se lidé dopouštějí, je nesledování drobných výdajů. Zaplatili jste někdy stovky korun na poplatcích za prodlení nebo pokutách, kterým jste se mohli snadno vyhnout?
Například zapomenete zaplatit účet za kreditní kartu, protože jste na dovolené, nebo vám vyprší fixní úroková sazba a vy automaticky přejdete na dražší standardní variabilní sazbu věřitele, nebo třeba nezaplatíte včas účet za televizi nebo internet a přijde vám upomínka s poplatkem.
Abyste se vyhnuli skrytým poplatkům, ptejte se na všechny podmínky, případné poplatky a náklady na předčasné ukončení smlouvy, kdykoli si berete finanční produkt. Nastavte si v telefonu nebo kalendáři připomenutí, abyste věděli, kdy mají být vaše smlouvy prodlouženy.
Vyhraďte si hodinu měsíčně na průzkum nových poskytovatelů a sledujte podmínky všech finančních produktů, které si berete. Zkontrolujte výpisy z bankovního účtu a zjistěte, zda nepřeplácíte některému ze svých dodavatelů.
4. Nemáte dlouhodobý spořicí plán
Dlouhodobý plán úspor a jasné cíle vám pomohou zaměřit finance správným směrem. To je užitečné i při placení běžných účtů a splácení dluhů.
Začněte spořit a vytvořte si pohotovostní fond ve výši alespoň tří měsíčních výdajů vaší domácnosti. Jakmile tuto částku uložíte na dostupný spořicí účet, můžete začít spořit menší částky s ohledem na budoucnost. Pokud jste tak ještě neučinili, zapojte se do penzijního systému.
5. Nejprve splaťte špatný dluh
Pokud máte půjčku, splátku za auto, dluh na kreditní kartě a hypotéku, může být obtížné rozhodnout se, který dluh řešit. Finanční odborníci varují, že je třeba dávat pozor na to, kterým platbám dáváte přednost.
Doporučujeme začít připlácet za úvěr s nejvyšší úrokovou sazbou. Při sestavování plánu splácení dluhů si zapište všechny zůstatky a příslušné úrokové sazby. Nejprve odstraňte dluh s nejvyšší úrokovou sazbou, například kreditní kartu, a poté přejděte k dluhu s nižší sazbou, například k hypotéce.
K dluhům přistupujte precizně a zastavte všechny ostatní výdaje, dokud nedostanete svůj zůstatek pod kontrolu. Pravidelné splácení nejenže zlepšuje vaši bonitu v bankovních i nebankovních registrech, ale také uvolňuje místo v rozpočtu, abyste mohli více přispívat na úspory a investice.
6. Neignorujte inflaci
Obvykle ignorujeme časovou hodnotu peněz a to, jak na ní může naprostá většina lidí prodělat. Kromě předpokládaných budoucích příjmů je nezbytné zohlednit nárůst nákladů a pokles hodnoty peněz způsobený všeobecným každoročním růstem cen běžného zboží a služeb.
Přílišné spoléhání na "bezpečné" (nízkorizikové) investice, jako jsou spořicí účty a státní dluhopisy, představuje riziko, že výnosy vašeho portfolia budou nižší než míra inflace.
Pokud budete inflaci ignorovat, bude pomalu a metodicky "ukusovat" z vašich úspor. Pokud ji chcete překonat, musíte investovat do těch možností, které jsou schopny nabídnout výnosy vyšší než inflace. Investování do podílových fondů a akciových trhů je dobrý způsob, jak překonat inflaci. Při investování byste rozhodně měli mít na paměti inflaci. Pokud tuto "drobnost" do svých výpočtů nezahrnete, nemusí vaše investice splnit vaše cíle.
7. Nespoření a neinvestování
První roky vašeho investičního života by měly být zaměřeny na spoření. Míra úspor v tomto období by měla být vyšší než míra návratnosti. Přesto nebuďte příliš konzervativní (opatrní), protože rizikovější investice by se obecně měly provádět v mladém věku.
Efektivní investiční plán lze vytvořit postupně, po důsledném a co největším spoření v prvních letech života. Nezapomeňte, že čím dříve začnete, tím více času budete potřebovat na zdvojnásobení nebo ztrojnásobení svých peněz.
Úspory by se mělo dosáhnout nejen kontrolou každodenních výdajů, ale také zohledněním peněz zaplacených na daních. Snažte se od začátku vypracovat dobrý plán, abyste maximalizovali své úspory. Pokud patříte do vyšší příjmové skupiny, mohou být daňové výhody (díky správnému výběru investic) obzvláště důležité.
Užitečná rada: Sestavte si ještě dnes rozpočtový plán. V ideálním případě by měl být aktualizován každý měsíc a měl by se striktně dodržovat. Doporučujeme dodržovat pravidlo 50:30:20. To znamená, že byste měli 50 % svých příjmů věnovat na nezbytné potřeby (jídlo, nájem, služby atd.), 30 % na nezbytnosti (sport, výlety atd.) a zbývajících 20 % ušetřit. Jakmile naspoříte dostatek prostředků na vytvoření pohotovostního fondu, můžete začít investovat 20 % svých příjmů.