Tři hlavní důvody, proč čeští spotřebitelé používají plyn, jsou:
O tom, zda domácnost spotřebuje více nebo méně plynu, nerozhoduje pouze počet členů domácnosti, ale především její spotřební zvyklosti. Rozhodující vliv má chování jednotlivců: při stejném kotli a stejném počtu členů domácnosti se může spotřeba plynu v jednotlivých rodinách značně lišit. Jak tedy můžete ušetřit za plyn, když jeho cena rychle roste?
Spotřebu plynu ovlivňují v zásadě čtyři parametry:
- Zeměpisná oblast bydliště
- Účinnost topného systému
- Plocha domu
- Tepelná izolace
Připravili jsme pro vás 16 tipů, které vám pomohou snížit vaše výdaje a výrazně ušetřit na plynu.
1. PROVÁDĚT PRAVIDELNOU ÚDRŽBU KOTLŮ A RADIÁTORŮ
Nejde jen o vylepšení energie. Šetřit plynem znamená také sledovat, co se v domě již nachází. Nefunkční topný systém zvyšuje plýtvání. V souladu se zákonem by se kontrola a čištění kotle měly provádět nejméně jednou ročně. Totéž platí pro radiátory. K odstranění vzduchových bublin, které snižují účinnost topného systému, je nutná pravidelná údržba. Tento úkon by se měl provádět v létě, kdy se radiátory nepoužívají.
2. NASTAVTE IDEÁLNÍ TEPLOTU KOTLE
S předchozím bodem úzce souvisí regulace teploty kotle, která je zásadní pro úsporu účtů za plyn. V překladu, není třeba vytvářet tropické klima, abyste si doma vytvořili pohodlí. Pokud máte starý systém a můžete si dovolit vynaložit peníze na jeho výměnu, můžete zvážit instalaci kondenzačního kotle. Tento typ systému funguje lépe při nízkých teplotách, šetří účty za plyn a životní prostředí.
3. INSTALACE TERMOSTATICKÝCH VENTILŮ NA RADIÁTORY
termostatické ventily jsou velmi cenné. Tato zařízení nahrazují tradiční ruční ventily a udržují konstantní teplotu regulací množství horké vody. Náklady na instalaci termostatického ventilu se pohybují od 1 000 do 2 500 Kč za radiátor v závislosti na prvcích, které radiátor tvoří. Vaše náklady se sníží, pokud jsou termostatické ventily nastaveny na hodnoty 1 až 3.
4. VYTÁPĚTE POUZE OBYTNÝ PROSTOR
Mějte svůj domov pod kontrolou a vytápějte pouze obytné prostory. Máte v domě nebo v místnostech, kde se rozhodně nebydlí, staré potrubí? I to se podepisuje na nadměrných účtech za energie. Kromě toho, pokud není obsazeno velké množství místností, není třeba je vytápět.
5. POUŽÍVÁNÍ TEPELNÝCH ČERPADEL
Zvažte instalaci tepelných čerpadel. Tato zařízení využívají obnovitelnou energii, která se rozptýlí do životního prostředí, a spotřebují méně elektřiny nebo fosilních paliv než tradiční kotle. Počáteční investice je vysoká, ale díky daňovým odpočtům se vrátí za méně než deset let.
6. VYBAVTE SE SOLÁRNÍM TERMÁLNÍM SYSTÉMEM
Další ekologickou formou úspory plynu jsou solární termické systémy. V kombinaci s tradičním kotlem vyrábějí teplou vodu i v zimních měsících, což zaručuje snížení účtů za energie. Jejich princip fungování je jednoduchý a inovativní a záruka je až 30 let.
7. PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ NABÍDKY NA TRHU
Ušetřit za plyn znamená také umět porovnávat tarify. Konkurenční trh podporuje snižování nákladů. Proto je prověření nabídek a případná změna dodavatele rozumným způsobem, jak optimalizovat náklady na účet za plyn.
8. VYUŽÍVEJTE STÁTNÍ DOTACE
Závažnou chybou, kterou byste neměli dělat, když přemýšlíte o tom, jak ušetřit na plynu, je přehlížet státní dotace. Dopad státních ekologických bonusů je střednědobý až dlouhodobý a umožňuje amortizovat počáteční náklady na instalaci fotovoltaických nebo solárních systémů. Pro skutečně relevantní rozhodnutí je vždy dobré ověřit, jaké dotace nabízí zákon platný v době výběru.
9. ZAJISTITE KONSTANTNÍ TEPLOTU
Udržujte v domě stálou teplotu. Tím se šetří plyn i kotel. Není dobré vypínat a zapínat kotel během dne. Je to proto, že aby se vyrovnal ztracený rozdíl konstantní teploty, musí kotel běžet na plné obrátky.
10. DVEŘE A OKNA
Velký význam mají také dveře a okna. Použití lepicích izolačních pásů na nich výrazně snižuje tepelné ztráty a omezuje průvan. Pokud to ekonomická situace dovoluje, je vhodné investovat také do oken a dveří s vysokou tepelnou ochranou, které mohou zlepšit komfort bydlení a zároveň zaručit výrazné úspory na účtech.
11. VĚTRAJTE NÁRAZOVO
Větrání by mělo být rychlé. Pokud v zimě otevřete všechna okna, vzduch se vymění během dvou minut a nestihne ochladit předměty v domácnosti. Naopak dlouhé větrání ochlazuje stěny, nábytek a dokonce i podlahu.
12. NEZAKRÝVEJTE RADIATROY
S ničím a dokonce ani s mokrým prádlem. Pozor také na věci v blízkosti radiátoru, které by mohly bránit průchodu tepla, jako jsou záclony, závěsy, stoly, židle a jiný nábytek. Pravidelně odstraňujte prach z radiátorů pomocí hadříku navlhčeného V horké vodě a v octě.
13. ŠETŘTE I V KUCHYNI
Při vaření existuje několik triků, jak optimalizovat spotřebu a ušetřit plyn. Stačí například postavit hrnce na sporák podle jejich průměru, přikrýt je pokličkou a chvíli před koncem vaření vypnout plyn, aby se využilo zbytkové teplo. Chcete-li snížit účty za plyn, nezapomeňte pravidelně čistit hořáky plynového sporáku. Pokud je jejich plamen žlutý, znamená to, že mají nedostatek kyslíku a jsou ucpané. Pro vaření použijte tlakový hrnec. Velkou výhodou tlakových hrnců, které jsou v kuchyních již dlouho oblíbené, je, že uvaří jídlo v rekordním čase. Před nalitím vody do hrnce ji ohřejte v konvici, protože již ohřátá voda se vaří rychleji.
14. ŠETŘTE I V KOUPELNĚ
Dejte přednost rychlému sprchování před dlouhými koupelemi: tento tip vám umožní výrazně ušetřit za plyn, protože při koupeli se spotřebuje v průměru 3 až 5krát více vody než při sprchování, a tedy i více plynu na její ohřev. Umyjte si ruce a obličej mýdlem ve studené vodě.
Nainstalujte zařízení pro úsporu vody, jako je sprchová hlavice nebo úsporná hlavice umyvadla: toto řešení, které se instaluje na vodovodní hlavici, je účinné a nevyžaduje velké investice (přibližně 200 Kč).
15. IZOLUJTE POTŘUBÍ
Tepelným ztrátám zabrání také izolace topných trubek, tj. jejich pokrytí tepelnou izolací. To není zanedbatelné, zejména v místnostech, které nejsou vytápěné, jako je garáž nebo sklep.
16. KONTROLUJTE SVOU SPOTŘEBU
Snížení účtů za plyn znamená, že budete pečlivě sledovat svou spotřebu energie a lépe ji kontrolovat. Například s termostatem Wi-Fi můžete spravovat spotřebu na dálku. V praxi můžete regulovat vytápění z mobilního telefonu, tabletu nebo počítače pomocí speciální aplikace. Toto zařízení vám také umožní odhadnout spotřebu plynu a v případě potřeby změnit své návyky.
Na závěr
Pro snížení účtů za plyn a úsporu nákladů na vytápění lze použít několik strategií, z nichž nejjednodušší a nejlevnější je nastavení teploty v každé místnosti podle jejích potřeb.
Doporučené teploty v místnostech domu:
- 16 °C v ložnici ;
- 18 °C v obytných místnostech, jako je obývací pokoj a jídelna;
- 22 °C v koupelně, když se používá (17 °C po zbytek dne);
- 14 °C v málo využívaných místnostech, jako je sklep a sklad.