V těžkých dobách, kdy čelíme situacím, na které jsme nebyli připraveni, jako je vysoká inflace, válka vzdálená jen několik stovek kilometrů nebo extrémně vysoké ceny energií, potřebujeme plán, disciplínu a klid, abychom se mohli rozhodovat co nejlépe pro sebe i pro ty, kteří jsou na naši pomoc odkázáni.
Poslední roky nám ukázaly, že mohou nastat nepředvídané situace a je dobré být na ně připraven, proto je důležité mít pohotovostní fond ve výši 3-5 platů, ze kterého je možné čerpat. Pokud takový fond nemáme, je důležité ho začít budovat, a pokud již existuje, můžeme ho navýšit o 10-20 %.
I když máte dluhy nebo je váš rozpočet pod velkým tlakem, snažte se každý měsíc dát něco stranou. Bez ohledu na to, jak malá se vám může zdát částka v porovnání se zbytkem vašeho rozpočtu, zkuste začít šetřit ještě dnes. V životě se pravděpodobně vyskytnou situace, kdy i málo bude znamenat hodně. Vytvoření tohoto návyku vám navíc dodá nesmírně důležitý pocit bezpečí, zejména nyní. Ideální je 10-20 % vašeho příjmu, ale i 5 % je lepší než nic. Snažte se také rozložit své úspory a investice, využívejte různé investiční produkty, abyste pokryli své krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle.
Nezapomeňte, že emoce jsou subjektivní pocity, nikoli fakta, takže je důležité určit, jaké poselství pro nás mají. Strach může například naznačovat, že vnímáme nebezpečí nebo hrozbu, a proto si můžeme myslet, že inspirativním rozhodnutím by bylo držet velkou hotovost nebo změnit peníze z korun na eura či dolary, abychom se ochránili před možnými problémy. Kromě toho, co nám v těchto chvílích nekontrolovaných emocí říká naše subjektivní zkušenost, je však realita jiná: český bankovní systém je velmi dobře kapitalizovaný a má dostatek peněz. Kromě toho je směnný kurz stabilní a očekává se, že koruna v letošním roce oslabí vůči jednotné měně v průměru o méně než 2 %, nebo naopak posílí.
Nakupujte s rozmyslem a sestavte si základní nákupní seznam, snažte se ho dodržovat a nakupujte jen to, co je na něm uvedeno. Pro větší nákupy si vyberte období výprodeje a darujte věci, které jsou v dobrém stavu a které již nepoužíváte. V této době neutrácejte za hlouposti a zbytečné maličkosti.
Nyní je více než kdy jindy důležité projevit solidaritu s těmi, kteří se ocitli v dramatické situaci, a to nikoliv s ohledem na jejich aktuální potřeby, ale s ohledem na potřebu trvalé podpory v dlouhodobém horizontu. Vyhledejte organizace, které pracují s uprchlíky a mají zkušenosti s řešením humanitárních krizí, a vyberte si, jaký druh podpory můžete nabídnout... Podívejte se také, jaké jsou dlouhodobé potřeby a jak můžete přispět k tomu, abyste přinesli naději těm, kteří naši podporu potřebují.
I když čelíte nejrůznějším emocím a stavům, snažte se být k sobě mírní a vzpomeňte si na obtížnou situaci, které jste čelili. Podívejte se, jaký dopad měla krize na váš život, co jste od té doby udělali jinak, jaké nové chování jste si vypěstovali, jaké životní lekce jste si odnesli. Každá krize přináší chvíle zoufalství, ale také lekce, které nás činí odolnějšími, sebejistějšími a silnějšími.
Je důležité věnovat pozornost komunikačním potřebám dětí, naslouchat jim a být s nimi. Děti potřebují vědět, že tu pro ně budete, ať se děje cokoli, že jim budete v budoucnu důvěřovat a necháte je projevit jejich emoce. Pouze pokud budete svému dítěti přístupní a otevření, můžeme s ním navázat zdravý vztah a poznat jeho obavy, frustrace a myšlenky. Vaše dítě se bude cítit bezpečně, pokud bude mít pocit, že s vámi může mluvit. Snažte se zachovat rutinní režim spánku, hry a zábavy, aby bylo prostředí co nejznámější. Tyto diskuse mohou být často náročné, ale poskytují příležitost zůstat v kontaktu a užít si společný čas.