Rozpočet je výpočet zdrojů potřebných k pokrytí řady předem definovaných výdajů, tj. vyčíslení peněz potřebných k dosažení určitého cíle nebo plánu.
Rodinný rozpočet je tedy aplikací výše uvedeného v kontextu rodinných financí. Jedná se o výpočet dostupných zdrojů, očekávaných příjmů a výdajů a schopnosti rodiny spořit, aby bylo možné stanovit naše limity. To nám umožní optimalizovat rodinné peněžní toky v průběhu času a poskytne nám to potřebné nástroje pro finanční rozhodování.
Co je to rozpočet a k čemu je užitečný?
Rodinný rozpočet je jednoduchá optimalizace rodinných financí.
Zaznamenáním očekávaných rodinných příjmů a výdajů do dokumentu, ať už fyzického nebo digitálního, získáme skutečný obraz o finanční situaci a chování rodiny a budeme moci učinit ta nejlepší rozhodnutí.
Při sestavování rodinného rozpočtu musíme nejprve shromáždit údaje o všech rodinných výdajích pomocí bankovních výpisů, účtenek apod. Jakmile jsou tyto údaje shromážděny, jsou spojeny do jednoho dokumentu, který kategorizuje všechny příjmy a výdaje za dané období, obvykle na měsíční bázi.
Za druhé bychom měli vzít v úvahu také všechny známé a předvídatelné fixní a variabilní náklady, dluhy a příjmy, které nevyplývají z našich minulých pohybů, a zahrnout je podle předchozí kategorizace.
Po dokončení tohoto kroku získáme první představu o své finanční situaci, a zejména o možnostech úspor nebo finančních potřebách. Zpočátku ji lze vypočítat jednoduše jako rozdíl mezi celkovými příjmy a celkovými výdaji.
Nakonec, a to je nejdůležitější, budeme muset analyzovat všechny položky, abychom dospěli k požadované situaci, ať už jde o získání určitých úspor, nebo o vyčíslení potřeby financování.
Pravidelným opakováním tohoto cvičení budeme schopni optimalizovat naše rodinné finance.
Jaké jsou výhody jeho používání?
Je logické, že mít takový rozpočet a pravidelně ho kontrolovat a aktualizovat nám umožní mít větší kontrolu nad financemi naší domácnosti.
Budeme mít přehled o všech našich výdajích, což nám spolu s našimi znalostmi a kritérii umožní rychle odhalit ty nejzbytečnější nebo nejzbytečnější. Budeme také vědět, jaké zdroje máme k dispozici, abychom je mohli přidělit na nepředvídané události nebo vytvořit úspory. Nebo na druhou stranu zdroje, které potřebujeme ke zvládnutí dané situace.
To vše nám pomůže při tvorbě prognóz a předcházení situacím ekonomické nerovnováhy a umožní nám to přijímat rozhodnutí na základě předchozí analýzy.