Co vlastně jsou kreditní karty?
Debetní nebo kreditní karty jsou jednou z
vymožeností moderního bankovnictví. Stejně jako na další nové služby
jsme si na ně rychle zvykli, protože jejich výhodou je, že nám usnadňují
život.
Umožňují nám přístup k našim penězům kdykoliv prostřednictvím bankomatů, chrání naše úspory, protože s sebou nemusíme nosit hotové peníze, můžeme jejich prostřednictvím nabít mobil, vybrat si peníze v zahraničí.
Debetní nebo kreditní karty jsou jednou z vymožeností moderního bankovnictví. Stejně jako na další nové služby jsme si na ně rychle zvykli, protože jejich výhodou je, že nám usnadňují život. Umožňují nám přístup k našim penězům kdykoliv prostřednictvím bankomatů, chrání naše úspory, protože s sebou nemusíme nosit hotové peníze, můžeme jejich prostřednictvím nabít mobil, vybrat si peníze v zahraničí.
Nabídka je velmi široká a každá karta má jiné výhody. Dnes už nějakou kartu vlastní většina populace a komu nestačí karta debetní, pořizuje si kreditku. Je to ale vždy výhodné?
Kreditní karta se od té debetní na první pohled nijak zvlášť neliší, rozdíl je ale v nabízených službách, poplatcích a možnosti čerpání finančních prostředků. Ke kreditce bývá totiž přidělen úvěrový limit, který se odvozuje od měsíčního příjmu majitele a který umožní přečerpat do určité míry vlastní finanční prostředky. S každou uskutečněnou splátkou se tento limit automaticky obnovuje, jedná se tedy o tzv. revolvingový úvěr.
Nevýhodou úvěru ale mohou být poměrně vysoké úroky, výhodou je, že splátky můžeme odložit, kdežto u debetního účtu se vyčerpané prostředky odečítají ihned od konečného zůstatku.
Kreditní karta nám také umožňuje bezhotovostní platby a to i v zahraničí a platby pomocí internetu.
Podmínkou pořízení kreditní karty je pravidelný příjem v určité výši. Mnohem jednodušší je získat kartu ve své bance, protože tam vás dobře znají a mají i přehled o vaší solventnosti a pohybech na účtu. O kreditku však můžete požádat i v jiné bance.
Nabídka je však tak široká, že se vyplatí ji nejprve důkladně prozkoumat. Řídit se jen výší úroku není nejrozumnější. Vycházet bychom měli hlavně ze spektra služeb a poplatků, které kreditní karta nabízí.
Nenaběhněte si také na triky typu "první rok zdarma". Poplatky, které zdánlivě ušetříte se vám další rok mohou pořádně prodražit. Směrodatné by mělo být to, kolik nás pořízení karty bude stát, kolik nás bude stát prodloužení platnosti a na jaké období se poplatky vztahují, jaké jsou pevné poplatky, úroky za splátky úvěru a poplatky za transakce.
Ke kartám bývají také doplňkové služby jako například různé druhy pojištění a bonusové nebo slevové programy.
I
když se nás reklamní nabídky snaží přesvědčit o opaku, nic není nikdy
zadarmo a to, co zdánlivě dostanete zaplatíte zase jinou formou. Je tedy
třeba se důkladně informovat, abychom neplatili zbytečně mnoho a karta
se nám opravdu vyplatila.