Hrubý domácí produkt (HDP) je ekonomický ukazatel pro měření produkce bohatství země, který vyjadřuje hodnotu veškerého zboží a služeb vyrobených nebo vytvořených v dané zemi za rok.
Co znamená HDP
HDP se skládá z tržního hrubého domácího produktu, který zahrnuje obchodované zboží a služby, a netržního hrubého domácího produktu, který zahrnuje služby poskytované veřejnou správou a soukromými subjekty zdarma nebo téměř zdarma.
HDP je v národním účetnictví definován jako agregát, tj. syntetická veličina charakterizující ekonomickou aktivitu země získaná kombinací různých položek národního účetnictví. Představuje konečný výsledek výrobní činnosti výrobních jednotek nacházejících se v zemi a nezávisle na jejich státní příslušnosti.
Meziroční změna HDP je měřítkem hospodářského růstu země. Naopak pokles HDP odráží pokles ekonomiky. HDP na obyvatele odráží životní úroveň.
HDP se počítá z přidané hodnoty, kterou poskytují podniky, a z vládní pokladny.
Přidaná hodnota je rozdíl mezi konečnou hodnotou výroby (oceněnou obratem) a hodnotou zboží, které bylo v daném období spotřebováno ve výrobním procesu (mezispotřeba, např. suroviny).
Součet přidané hodnoty odpovídá hodnotě produkce zboží a služeb ekonomickými subjekty v dané zemi.
Co HDP neměří
Množství bohatství vyprodukovaného v zemi za jeden rok nebo výše přidané hodnoty, HDP je průměr, který neumožňuje sledovat například vývoj sociálních nerovností;
- měří pouze výrobní toky, nikoli bohatství;
- nezahrnuje index lidského rozvoje (HDI), který od roku 1990 vypočítává Rozvojový projekt OSN (UNDP);
- nezohledňuje neplacenou práci, dobrovolnou práci, vlastní spotřebu, práci na černo nebo nelegální činnost.