Finanční systém je soubor opatření a pravidel, která usnadňují převod finančních prostředků od těch, kteří je mají, k těm, kteří je potřebují. Finanční systém funguje na makroúrovni (mezinárodní, národní) a mikroúrovni (je založen na organických vazbách mezi jeho složkami, které přispívají k vytváření ekonomické hodnoty, přičemž zboží a služby jsou oceňovány prostřednictvím peněz).
V rámci finančního systému působí finanční zprostředkovatelé: banky, pojišťovny, penzijní fondy, burzy cenných papírů, investiční fondy atd. Finanční systém alokuje, investuje nebo rozděluje peníze mezi sektory ekonomiky. Tyto finanční okruhy přinášejí ekonomickým subjektům a obyvatelstvu výhody, ale také potenciální rizika spojená s finančním zprostředkováním.
Ve většině případů se příjmy nerovnají výdajům, což vede k přebytkům nebo schodkům. K tomu je zapotřebí určitého chování, souboru pravidel, která by umožnila převádět finanční prostředky od těch, kteří je mají (přebytek), k těm, kteří je potřebují. (nedostatek) a tuto roli přebírají finanční zprostředkovatelé, kteří vytvářejí specifické produkty, aby uspokojili potřeby obou stran a rozdělili finanční prostředky (peníze) mezi nabídku a poptávku.
Zde nastupuje druhá kategorie zprostředkovatelů, a to zprostředkovatelé informací, kteří poskytují odborné názory na kvalitu podnikatelských nápadů, nabízejí rady nebo jen finanční informace, které pomáhají "oddělit" dobré nápady od těch špatných. Slouží finančním zprostředkovatelům a jejich klientům a usnadňují proces co nejvíce se blížící efektivnímu procesu přidělování. Mezi zprostředkovatele informací patří auditorské firmy, ratingové agentury, finanční analytici, finanční poradci, profesní sdružení, poskytovatelé vzdělávání, odborný tisk atd.
Sektor finančních služeb se rychle vyvíjí, inovace a globalizace v této oblasti umožňují transparentní přístup ke stále širší škále finančních produktů a služeb po celém světě. stále standardizovanější nabídka finančních produktů a služeb, které jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým potřebám a okolnostem. Lidé, kteří jsou finančně gramotní, si budou moci vybírat finanční produkty a služby, které dokáží řídit, a věnovat pozornost varováním před možnými riziky. chápou, že každá smlouva zahrnuje práva a povinnosti obou stran. V této souvislosti je úloha finančního vzdělávání klíčová pro dosažení pozitivního dopadu na ekonomické a sociální úrovni.