Pojmy z oblasti osobních financí, které byste měli znát
RPSN
RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Jedná se o náklady, které vznikají při ročním čerpání půjčky. Půjčování peněz bohužel není zadarmo. Abyste si mohli půjčit peníze, musíte věřitelům zaplatit určité náklady. Náklady se skládají z úroků z úvěru, poplatků za poskytnutí úvěru a dalších poplatků.
Na trhu neexistuje univerzální RPSN, takže záleží na každém věřiteli, jakou si za půjčku bude účtovat. Pokud víte, jaká je RPSN úvěru, budete přesně vědět, jaké budou náklady na jeho čerpání.
DPH
DPH je zkratka pro daň z přidané hodnoty a jedná se o 21% daň. Při každém nákupu zboží na internetu nebo v obchodě zaplatíte 21% DPH. Podle zákona musí DPH platit každý, takže je zahrnuta v cenách a službách, za které platíme. Ve spodní části účtenky nebo faktury se dozvíte, kolik DPH musíte zaplatit.
Úroky
Pojem, který je dobré znát, je úročení. Úročení je úroková sazba, která může být účtována na základě sazby finanční společnosti. Pokud máte peníze v bance, budou se v průběhu let hromadit. Důvodem je, že každý rok přibude více peněz z úroků.
Naopak, pokud musíte platit úroky z úvěru, budou náklady vyšší, protože budete muset platit i úroky z úroků.
Úvěrový rating
Možná jste už slyšeli o úvěrovém hodnocení. Pokud jste o něm slyšeli, můžete se dozvědět, co pro vás vlastně znamená. Pokud nevíte, co je to úvěrový rating, můžete se o tomto finančním pojmu dozvědět zde.
Úvěrový rating se provádí, když věřitel potřebuje posoudit vaše finance, a tedy i vaši ochotu splácet půjčku. Bez ohledu na to, zda si půjčujete peníze od banky nebo poskytovatele nebankovní půjčky, provede u vás kontrolu úvěruschopnosti. Dělají to proto, aby si byli jisti, že dostanou své peníze zpět.
Jistina úvěru
Jistina je uvedena v souvislosti s úvěrem. Jistina úvěru je částka, kterou jste si jako dlužník půjčili. Zahrnuje výši úvěru, úroky, poplatky a další náklady. Samotná jistina se tedy v průběhu trvání úvěru nemění, protože zahrnuje veškeré náklady.
Výplata z pujčky
Výplata z pujčky je částka, kterou vám věřitel vloží na účet. Bude samozřejmě nižší než jistina, protože do ní nejsou zahrnuty náklady na úvěr. Úroky, poplatky za zřízení a další poplatky tedy nejsou zahrnuty.
Platební neschopnost a platební schopnost
Platební schopnost
- Pojem platební schopnost se používá pro osoby, které jsou schopny platit své účty včas, a nemají tedy žádné nesplacené dluhy. Pokud jste platebně schopný, je pravděpodobnější, že si půjčíte peníze. Abyste zůstali platebně schopný, je dobré sestavit si rozpočet. Získáte tak lepší přehled o svých osobních financích a udržíte si dobrý plat.
Platební neschopnost
- Platební neschopnost se používá pro označení osob, které nejsou schopny platit své účty včas. Pokud tak neučiníte, můžete skončit v registrech. Například BRKI je registr špatných plátců, kteří mají menší možnost si půjčit peníze. Pokud máte zájem si půjčit peníze, je to pro vás špatná situace. Ve skutečnosti jen velmi málo věřitelů nabízí půjčky lidem v platební neschopnosti.
Rozdílné úrokové sazby
Většina lidí už slyšela o úrokových sazbách. Úroková sazba je procentuální náklad, který musíte zaplatit za půjčku, kterou si berete. Úrokové sazby se stanovují podle nabídky a poptávky na trhu. Existují čtyři typy úrokových sazeb: nominální, reálné a variabilní. Rozdíl mezi nimi najdete níže:
Variabilní sazba
Variabilní úroková sazba je úroková sazba, která se může v průběhu trvání úvěru měnit. Úroková sazba závisí na situaci na trhu a je určena pro dlužníky, kteří mají prostor ve svém rozpočtu a kteří si troufají riskovat.
Pevná sazba
Pevná úroková sazba je stejná po celou dobu trvání úvěru. To je výhoda pro dlužníky, kteří chtějí mít stabilní splátkový kalendář a kteří nemají v rozpočtu prostor pro riskování.
Reálná úroková sazba
Reálná úroková sazba je upravena o inflaci a kupní sílu. Pokud se nákup zboží náhle zdraží, zvýší se v souladu s tímto trendem i úroková sazba. Pokud bude nákup zboží dražší, budou mít i vaše peníze nižší hodnotu.
Nominální úroková sazba
Nominální úroková sazba je úroková sazba, za kterou si berete úvěr. Pokud si například půjčíte 10 000 korun s nominální úrokovou sazbou 5 % měsíčně, budete muset kromě splátky půjčky zaplatit 500 korun měsíčně na úrocích z půjčky.
Může být obtížné rozlišit různé typy půjček na trhu. Pokud se někdy chystáte vzít si půjčku, je užitečné vědět, jaký je mezi nimi rozdíl. Níže uvádíme rozdíl mezi trvalým a anuitním úvěrem:
Trvalá půjčka
U trvalé půjčky musíte každý měsíc platit pouze úroky. Na konci doby splácení musíte splatit pouze samotnou půjčku. Pokud nemáte mnoho peněz na ruku, může být toto řešení půjčky pro vás to pravé. Než si však půjčku vezmete, ujistěte se, že máte prostředky na splacení částky půjčky v posledním měsíci doby splácení.
Anuitní půjčka
Anuitní půjčka je půjčka se stejnou splátkou a úrokovou sazbou v každém období splácení. Je to výhoda pro lidi, kteří chtějí stabilnější splátkový kalendář. Tímto způsobem získáte lepší přehled o svých osobních financích, protože v každém období musíte poskytovateli půjčky zaplatit stejnou částku. Většina lidí, kteří si berou půjčku, si zvolí anuitní splátku. Je atraktivní, protože je pro dlužníka lépe zvládnutelná.
Osobní finance: inflace a deflace
Inflace a deflace se používají k popisu toho, zda ceny zboží a služeb na trhu rostou nebo klesají. Možná je pro vás důležité znát rozdíl mezi těmito dvěma pojmy, protože mohou ovlivnit vaše osobní finance. Ve skutečnosti mohou ovlivnit, zda se váš disponibilní příjem zvýší nebo sníží v závislosti na cenách zboží a služeb na trhu.
Při růstu cen se používá inflace, při poklesu cen deflace.
Splátky
Možná jste už slyšeli o splátkách. Pokud si půjčujete peníze od banky, je ve smlouvě o půjčce uvedena doba splácení i výše měsíční splátky. Splátka je obvykle splatná každý měsíc. Výše splátky se může lišit. Například měsíční splátka 2000 Kč je částka, kterou musíte v každém období zaplatit za půjčku, kterou jste si vzali.
Doba splácení je naopak doba, po kterou musíte půjčku splácet. Může to být například 12 měsíců, jak nabízí mnoho poskytovatelů půjček. Dobu splácení půjčky je třeba pečlivě sledovat. Pokud si vezmete půjčku s kratší dobou splácení, než jste očekávali, utrpí vaše finanční situace a v nejhorším případě nebudete schopni dodržet splátkový kalendář. V konečném důsledku to ovlivní vaše osobní finance.
Sestavte si rozpočet před podáním žádosti o půjčku
Když si chcete vzít půjčku, je dobré si nejprve sestavit rozpočet. Získáte tak lepší představu o své finanční situaci. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je ujasnit si, jaké jsou vaše výdaje a příjmy. Když tyto částky odečtete, zjistíte, kolik si můžete měsíčně dovolit.