Klienti se ale velmi často orientují jen podle výše úrokové sazby, což může být zavádějící. Nízký úrok ještě neznamená, že jsou nízké i různé poplatky nebo jiné náklady spojené s poskytováním úvěru. Při samotných úrokových sazbách je důležité vědět alespoň tolik, že:
Úroková sazba může být:
- a) pevná nebo fixní,
- b) pohyblivá nebo variabilní.
Fixní úroková sazba
zaručuje klientovi během dohodnuté doby neměnnou výšku splátky, tedy výše úroku je garantována po celou dobu splatnosti úvěru. Tento typ úroku je typický pro krátkodobé a střednědobé úvěry. Při dlouhodobých úvěrů se sazba fixuje nejčastěji v časovém horizontu od 1 do 10 let. Po uplynutí dohodnutého období se úroková sazba změní a opět zafixuje v nové výši.
Variabilní úroková sazba
je charakteristická pro dlouhodobé úvěry se splatností nad 10 let a může se měnit v závislosti na podmínkách na trhu i každé tři měsíce. Výše splátky se automaticky mění změnou výšky úroku.
Banka může klientovi úrokovou sazbu dokonce snížit, pokud se sníží i úroková míra Evropské centrální banky, z níž při stanovování úročení vycházela. Přitom banka pozitivně zhodnocuje pravidelné splátky úvěru.
Čím vyšší úroky, tím vyšší splátka.
Výše úroku odráží, nakolik rizikovým bance jeví poskytnutí úvěru: čím delší doba splácení a čím nižší bonita klienta, tím vyššímu riziku se banka vystavuje, že se jí peníze poskytnuté na úvěr nevrátí. Jako nejrizikovější jsou hodnoceny bezúčelové úvěry bez zabezpečení, které mají delší dobu splatnosti.