Pokud se budete řídit naším průvodcem, můžete své finance nasměrovat správným směrem. Kdo by nechtěl mít každý měsíc na účtu plusový zůstatek? Přečtěte si, jak můžete zlepšit své hospodaření a vyhnout se zbytečným finančním problémům.
1. Získejte přehled o svých penězích
Většina lidí nemá své peníze pod kontrolou. Proto vás žádáme, abyste si udělali přehled o svých financích. Můžete to udělat tak, že zjistíte, jaké jsou vaše měsíční výdaje a příjmy. Vaše příjmy by měly být mnohem vyšší než výdaje, ale víte přesně, jaké jsou vaše výdaje? Ne každý na to přijde. Pokud si sestavíte seznam svých výdajů a příjmů, snáze zjistíte, kde byste mohli ušetřit.
2. Úspora režijních nákladů
Kromě důkladné inventury svých financí byste měli zjistit, zda můžete snížit některé režijní náklady nebo v nejlepším případě přestat utrácet. Tak budete mít méně výdajů a na konci měsíce vám zbude více peněz. Můžete například změnit svůj fitness plán, zrušit nepotřebnou televizní službu nebo něco úplně jiného. Ušetřit můžete také tím, že si sjednáte pojištění u jedné společnosti nebo budete používat stejného poskytovatele televizního a internetového připojení.
3. Stanovte si rozpočet a zlepšete stav svých financí
Když sledujete své výdaje a příjmy a snažíte se snížit celkové náklady. Sestavte si podrobný rozpočet své finanční situace. To vám může pomoci, pokud máte omezené finanční prostředky. Měli byste myslet co nejvíce dopředu. Například je dobré dát si stranou peníze na vánoční dárky, dovolenou, zubaře a kosmetičku.
Fixní výdaje mohou zahrnovat:
- Pojištění
- Internet a telefon
- Pronájem
- Elektřina, voda a topení
- Fitness a/nebo sport
- Potraviny
- Půjčky
- Hypotéka
- Leasing
- Doprava (např. cestovní karty nebo benzín)
4. Vyhněte se půjčování peněz na spotřebu
Mnoho lidí si půjčuje peníze na pokrytí každodenních výdajů. Někteří lidé si půjčují peníze na nákupy nebo na koupi nepotřebných věcí. I když to může být lákavé, může to mít v konečném důsledku velké následky. Čím více výdajů každý měsíc máte, tím méně peněz vám zbývá na pokrytí pravidelných výdajů. Proto bychom vás nikdy nenabádali, abyste si půjčovali peníze na pokrytí svých výdajů, ať už se jedná o spontánní výdaje, nebo ne.
5. Úspory
Jednou z nejdůležitějších rad pro lepší hospodaření s penězi je spoření. Tak budete mít jistotu, že se vám v případě nejhoršího nic nestane. Pokud si zvyknete spořit na budoucí spotřebu, budete si moci dlouhodobě dovolit více, než kdybyste si museli peníze půjčovat.
Své úspory můžete použít, pokud se náhle objeví nečekané výdaje nebo jiné věci, které vyžadují, abyste měli peníze v kapse. Pokud nemáte každý měsíc k dispozici mnoho peněz, můžete začít spořit několik tisíc měsíčně. Každý cent se počítá. Nezapomeňte, že úspory slouží buď k tomu, abyste si je později mohli dopřát, nebo k zajištění peněz na případné budoucí výdaje.
6. Konsolidace půjček
Pokud máte více půjček, je vhodné je sloučit do jedné konsolidační půjčky. Půjčky byste měli sloučit u společnosti, u které získáte nejnižší úrokovou sazbu. Sloučením půjček také získáte lepší přehled o svých financích, protože budete platit pouze jednomu věřiteli, a ne dvěma nebo třem. Pokud máte pochybnosti o tom, zda můžete na této položce ušetřit, můžete se obrátit na finančního poradce, který vám poradí nejlepší a nejlevnější řešení.
7. Vyhněte se impulzivním nákupům
Může být lákavé koupit si pár bot nebo tričko, které jste právě zahlédli ve výloze. Impulzivní nákupy jsou nebezpečné, protože jsou neplánované, a proto představují další výdaj v rozpočtu, který nebyl původně plánován.
Při nakupování je dobré vzít si jen tolik peněz, kolik potřebujete. Pak budete méně v pokušení nakupovat impulzivně. V této souvislosti byste se také měli vyhnout výprodeji. Pro mnoho lidí znamenají výprodeje impulzivní nákupy, které mohou v konečném důsledku ovlivnit vaši finanční situaci.
8. Úspora elektřiny a vody
Pokud se zamyslíte nad spotřebou své domácnosti, můžete ročně ušetřit spoustu peněz. Běžná rodina může ušetřit až 15 % účtů za energie, pokud se zamyslí nad tím, co denně spotřebovává. Toho můžete dosáhnout například vypnutím spotřebičů v pohotovostním režimu a světel, když se nepoužívají.
Spotřebu vody lze ušetřit například správným plněním pračky nebo myčky nádobí nebo kratší koupelí. Pouhou změnou některých svých návyků můžete každý rok ušetřit spoustu peněz.
9. Místo auta nebo veřejné dopravy používejte kolo.
Chcete-li zlepšit svou ekonomiku, zamyslete se nad tím, kolik peněz utrácíte za dopravu. Mít auto nebo cestovat veřejnou dopravou je nákladné. Pokud máte kolo, můžete ho používat na kratší cesty do supermarketu, k lékaři nebo kamkoli potřebujete. Pokud si vezmete kolo, můžete ušetřit peníze za benzín nebo za jízdenky na vlak či autobus, což může být v rozpočtu některých rodin velká položka.
10. Jezte pouze doma
Jídlo a pití venku může být opravdu drahé. Chcete-li ušetřit, omezte stravování v jídelnách, rychlém občerstvení, kávu s sebou a návštěvy restaurací. Nákup na cestách je drahý. Pokud si často kupujete jídlo na cestách, ujistěte se, že máte obědový balíček z domova. Místo návštěvy restaurací a kaváren můžete jíst to, co máte doma v mrazáku.
Je to pro vás mnohem levnější varianta a zároveň se vyhnete plýtvání potravinami. Pokud si připravíte větší porci jídla, budete mít dostatek jídla na další den. Díky tomu nebudete muset nakupovat potraviny zvenčí. Možná si také budete chtít stanovit měsíční rozpočet na potraviny, abyste se v něm udrželi. Díky tomu také neutratíte za jídlo a nápoje více peněz, než je skutečně nutné.
Vraťte se ke svým financím a začněte je spravovat.
Mnoho lidí má ke svým penězům frustrující vztah, a to z dobrého důvodu. Ne každý se naučí hospodařit se svými financemi, což může mít negativní dopad na jeho budoucí finance. Pokud se budete řídit těmito 10 tipy, můžete se vyhnout ztrátě přehledu o svých osobních financích. Vezměte si tyto rady k srdci, získejte kontrolu nad svou finanční situací a vyhněte se dalším finančním problémům. Vy jste šéfem a vaše peníze musí být vaším sluhou, nikoli pánem.
Přečtěte si také: